Ana içeriğe atla

Apache, sunucu bilgilerinin görünmesinin engellenmesi.

Bugün sitelerimi barındırdığım sanal sunucuma yeni bir site eklemek istedim. Tüm ekleme işlerimi elle yapıyorum. Çünkü cpanel pahalı onu kurmak istemedim. Diğer benzeri sunucu yönetim uygulamaları var webmin falan. Onları da öğrenmem lazım araştıracak vaktim yok.

Elle siteyi sunucuya eklememin bir diğer sebebi de terminal ekranında yapıyorum çok havalı oluyor. ...! Neyse.

Simdi...

Eklediğim site için oluşturduğum dizinin içi boş olduğu için şöyle bir sayfayla karşılaştım.Hata sayfasında görünen bilgiler güvenlik açığı oluşturabilir. Bu durumu değiştirmek istedim.

İnternette ufak bir araştırma yaptıktan sonra apache web sunucusunda bu bilginin değiştirip hatta kapatılabileceğini öğrendim.

Sunucumuzda terminal vasıtasıyla "/etc/apache2/apache2.conf" dosyasını nano programı ile açıyoruz.

Dosya içerisinde "ServerTokens" ayarının bulunduğu satırı buluyoruz.*


"ServerTokens" ayarı birkaç parametre ile ayarlanabiliyor. Bunlar;

Prod
Sayfada görüntüsü: Apache

Major
Sayfada görüntüsü: Apache/2

Minor
Sayfada görüntüsü: Apache/2.0

Minimal
Sayfada görüntüsü: Apache/2.0.55

OS
Sayfada görüntüsü: Apache/2.0.55 (Debian)

Full
Sayfada görüntüsü: Apache/2.0.55 (Debian) PHP/5.1.2-1+b1 mod_ssl/2.0.55 OpenSSL/0.9.8b

Şeklindedir.

Sayfada hiç görünmemesi içinde "ServerSignature" ayarını kullanıyoruz. Yine aynı ayar dosyasının içerisinde bulunuyor. İki parametre alıyor "Off" ve "On" parametresi tahmin edersiniz ki "On" görünmesi "Off" ise görünmemesini sağlıyor.

ServerTokens Prod
ServerSignature Off


Okuduğunuz için teşekkür ederim.


---
* Bazı sunucularda ayar satırları "/etc/apache2/conf.d/security" dosyasında bulunabiliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Opencart 2.3+ Sipariş Geçmişi API hatası.

Eğer opencart'ta siparişleri düzenlerken "Uyarı : API erişim iznine sahip değilsiniz!" şeklinde bir uyarı alıyorsanız internette pek elle tutulur bilgi bulamayabilirsiniz.

Bu hatanın asıl sebebi opencart'ın siparişe geçmiş ekleme işini site üzerinde bile API arayüzünü kullanmaya kalkması. Anlamayan arkadaşlar için kulağını ters elinle tutmak gibi bir şey.

Halbuki kodların içerisinde eski usul düzenlenebileceği kodlar duruyor. Kendilerine iş aradıkları için olsa gerek.

Geçiçi çözüm istiyorsanız sürekli "Ayarlar > Kullanıcılar > API" den Default hesabına ikinci sekmede "Ip Adresleri" içeriğine değişen IP adresini sürekli girmek gerekiyor.

En kolay çözüm.
https://www.opencart.com/index.php?route=marketplace/extension/info&extension_id=28323
yukarıdaki linkte bulunan extension'u siteye kurduğunuzda siz ip adresiniz değiştikçe kendisi otomatik eklenecek.

Nasıl kurulacağını bilmiyorsanız. Araştırmaya devam. ...

Laravel 5.2 validation hata mesajları çalışmıyor.

Laravel'de yeniyim ve ilk sorunumla karşılaştım vatana millete hayırlı olsun. Sorunun sebebini bulamasam da çözümünü buldum. Sorundan bahsedeyim.

Basit bir formum var ve formda post ettiğim verilerin doldurulması zorunlu kontrolü yaptırıyorum.

Kontrol yapıyor fakat otomatik oluşan hata mesajını ekrana basmıyor.

Çalıştığım örnekte view üzerinden erişebildiğim global bir değişkende bulunan hata mesajı ekrana basmıyor. route tanımlamalarında 'web' middleware ile çalışmam gerekiyordu. Hatanın sebebi olarak bu middleware da çalışmam oldu. Sistem zaten varsayılan tüm route tanımlamalarında web middleware ile çalışıyormuş. Bende extradan tanımlayınca çiftlendi. route üzerinde web middleware'ı kaldırınca durum düzeldi. Hatayı çözümünü bulduğum link aşağıda.

https://laracasts.com/discuss/channels/general-discussion/witherrors-not-working

Nasıl iyi bir yazılımcı olunur?

Bu soruyu kendime yakın zamanda sormaya başladım. Tabi bu sorunun öncesinde başka sorular vardı. Acaba ben yazılımcılığa mı devam etmeliydim. Yoksa başka bir mesleğe mi yönelmeliydim.

Bu sorulara cevaplarını buldum. Ne olursam olayım ama en iyisini olayım düsturu ile "iyi bir yazılımcı nasıl olunur?" sorusunu kendime sormaya başladım.

Ben okuma eylemine çok uzak değilim. Kitap okumayı severim ve sık sık okurum. Zaten php'yi öğrenme sürecimde kitapların önemi yüksektir.

Kitapcıya yazılım konusunda kitap almaya girdiğimde "Yazılım Mühendisliği" isminde bir kitap gözüme ilişti. Kitabı satın aldım ve ağır ağır okuyorum. Biraz kalıncana bir kitap. Aslında türkçe kaynaklar çoğalıyor olmasına rağmen ingilizce kaynakların hem sayısı hem de güncelliklerinin daha fazla olduğunu düşünmekteyim.

Yine iyi bir yazılımcı olma yolunda ingilizce okur yazarı olunması gerekiyor. İngilizce olarak yapılan videolu anlatımları, podcastleri anlayacak kadar bir ingilizce, iyi bir yazılımcı…