Ana içeriğe atla

Özgür Yazılım nedir? II

Geçen hafta "Yazılım nedir" den bahsetmiştim şimdi özgür yazılıma değineceğim.

Özgür yazılım Richard Stallman amca tarafından ortaya atılan bir inanç. İnanç çünkü inananları ve inanmayanları var. Beni merak ediyorsanız ben agnostik takılıyorum.

Bir yazılım kaynak kodları kolay erişebilecek bir yere konulup değiştirilmesine izin verilip o halde satılır veya paylaşılırsa ona özgür yazılım.

Kaynak kodları gizlenir sadece makina kodları satılırsa yada paylaşılırsa ticari yada sıradan yazılım.

Kaynak kodları sadece paylaşılıp insanların kodlarını değiştirmeye yada geliştirmeye izin vermek yerine daha kod odaklı insanların paylaştığı yazılımlara da açık kaynak deniyor olabilir.

Yani en azından ben böyle anladım. Sen gerçekten ya neymiş bu diyorsan bir google'la bu  bahsettiğim terimleri.

Özgür yazılımların izin verdikleri ve vermedikleri şeylere göre zilliyon tane lisansları var.

En bilindiği GNU-GPL lisansı. Açılımı Genel Halk Lisansı anlamına geliyor.

Haaa bu arada çok iyi birşey özgür yazılım. İngilizce özgür free demek, savunucularının pek hoşuna gitmese de beleş anlamına da geliyor. Genelde özgür yazılımlar da beleş oluyor. Örnek Wordpress, LibreOffice, Gimp gibi yazılımlar.

Bir sonraki yazımızda da web yazılımlarından bahsederiz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MYSQL Performansı Etkileyen SQL Sorguları

Bir web sayfanız var ve yük altında çalışıyor ve yavaş çalışıyor. Performansı etkileyen bir çok nokta olabilir ama öncelikle database'e bakmak faydalı olabilir. Peki ama nasıl bakacağız. MYSQL'in kendi özelliği olan yavaş sorguları loglamayı kullanabiliriz. Bunu nasıl yapacağız. Öncelikle hangi sorgular bizim için yavaş bunu neye göre belirleyeceğiz. Süre bazından belirleniyor MYSQL de saniye cinsinden belirliyor. Öntanımlı olarak 10 saniye olarak belirlenen ayarı var ama bir sorgunun 10 saniyede sonuç üretmesi facia biz 1 saniyeden uzun süren sorguları araştırarak başlayabiliriz. Bu süreyi ayarlamak için; SET long_query_time = 1.0; Şeklinde bir sorgu çalıştırarak değiştirebiliriz. Ön tanımlı değeri 10.0 dur. Bu değer saniye cinsinden zaman birimidir. Logların yazmaya başlaması içinde; SET GLOBAL slow_query_log = ON; Şeklinde bir sorgu çalıştırmamız gerekiyor. Ön tanımlı değeri OFF dur. Bu Log dosyasıda  slow_query_log_file değişkeninden ayarlanabiliyor a

Opencart 2.3+ Sipariş Geçmişi API hatası.

Eğer opencart'ta siparişleri düzenlerken "Uyarı : API erişim iznine sahip değilsiniz!" şeklinde bir uyarı alıyorsanız internette pek elle tutulur bilgi bulamayabilirsiniz. Bu hatanın asıl sebebi opencart'ın siparişe geçmiş ekleme işini site üzerinde bile API arayüzünü kullanmaya kalkması. Anlamayan arkadaşlar için kulağını ters elinle tutmak gibi bir şey. Halbuki kodların içerisinde eski usul düzenlenebileceği kodlar duruyor. Kendilerine iş aradıkları için olsa gerek. Geçiçi çözüm istiyorsanız sürekli "Ayarlar > Kullanıcılar > API" den Default hesabına ikinci sekmede "Ip Adresleri" içeriğine değişen IP adresini sürekli girmek gerekiyor. En kolay çözüm. https://www.opencart.com/index.php?route=marketplace/extension/info&extension_id=28323 yukarıdaki linkte bulunan extension'u siteye kurduğunuzda siz ip adresiniz değiştikçe kendisi otomatik eklenecek. Nasıl kurulacağını bilmiyorsanız. Araştırmaya devam. ...