Ana içeriğe atla

Özgür Yazılım nedir?

"Yazılım nedir" sorusu bile benim cevap vermekte çok aciz kalacağım bir soru olsa gerek ama ben "özgür yazılım nedir" sorusuna "bence" bir cevap vermeye çalışacağım umarım tatmin olursunuz. :)

Şimdi hep okullarda bilgisayar derslerinde anlatmışlardır; bilgisayar ikiye ayrılır hardware, software. Nedir bu bilgisayarın sert tarafları ile yumuşak tarafları.

Bilgisayar deyince gözünü kapat avuçlarını ileri doğru uzak eline sert ve soğuk birşeyler geliyorsa onlar bilgisayarın sert yani hardware tarafları diyebiliriz (Umarım masayı yada başka birşeyi tutmamışsındır).

Şimdi asıl mesele bilgisayarın yumuşak karnı olan iyi para kazandıran software kısmı. Para kazandıran demişken 7-70 para kazandırma ihtimali olan beyin bedava sermayesiyle. Yoksa hardware ile de para kazanırsında onun için zengin bir tüccar olman lazım. Haaa akıllı isen bilgisayar işine girmezsin o başka.

Neyse. Şimdi yazılım aslında o sert parçaları uyumlu ve kolay bir şekilde çalıştırmaya yarayan okunduğu zaman sıradan bir insan için çok anlamı olmayan bazı yazı, söz dizileridir. O sert aletler o dizileri sıra ile okur ve ona göre klavye fare gibi aygıtlardan aldığı değerleri, monitör ve hoparlör gibi çıktı üreten aletlere yönlendirir.

Şimdi biz bir yazılım yaptığımızda bilgisayarın girdi bileşenleriden aldıklarımızı çıktı bileşenlerine yollarken nasıl bir yol izleyeceklerini bu bilgisayarın yumuşak karnı olan Software sayesinde yapıyoruz.

Haa diyeceksin bunun özgürü nasıl oluyor. O da ikinci yazıya kalsın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Linux Mint'de Synergy altenatifi mouse ve klavye paylaşımı

Synergy kullanışlı bir yazılım fakat kapalı kaynak ve sahipli yazılım.  Alternatifini arıyordum. Synergy'e göre zahmetli ama o kadarda zor değil.  x2vnc* yazılımın adı. Klavye ve mouse paylaşacak bilgisayarda kurulu olacak. x11vnc bağlanılacak bilgisayarda kurulu olacak. x11vnc aslında bir vnc server tonla alternatifi var. Linux Mint'in üzerinde "Masaüstü Paylaşımı" yada "Desktop Sharing" adında VNC server kurulu geliyor fakat protokol uyumsuzlukları yüzünden sadece x11vnc ile çalıştırabildim. VNC bir uzaktan bağlantı protokolü fakat çok ayrıntı bilmiyorum. Buradaki keywordler ile çözebilirsiniz büyük ihtimalle ayrıntılı nasıl yapılır yazamayacağım. Birazda kendime hatırlatma olarak yazıyorum bunları. * http://fredrik.hubbe.net/x2vnc.html

Etkinlik: PHP ve Mikroservisler

Etkinlik: PHP ve Mikroservisler Dün (15 Şubat 2020) İstanbul PHP User Group’un düzenlediği “PHP ve Mikroservisler” isminde bir etkinliğe katıldım. 3 oturum yapıldı. İlk oturumda ICS Defence’da takım lideri olan Erhan Yakut “PHP ve NATS ile Mikroservis Mesajlaşma” isminde bir sunum yaptı. Mikroservis mimarisi yeni yazılım geliştirme trendlerinden. Özetle, bir uygulamanın her bir modülünün tek başına çalışan bir uygulama olması. Tek başına çalışan servislerin apiler aracılığıyla birbirleri ile konuşarak verileri bir araya getirip istemciye sunulması. Avantajlarından şöyle bahsedebilirim. Her bir servis tek başına çalıştığı için herhangi bir dilde yazılabilir. Büyük bir projede kalabalık ekipler servisleri paylaşarak geliştirip ve bakımlarını yapabilir. Mikroservis mimarisinde servislerin birbirleri arasında haberleşmesinde birden fazla yöntem kullanılabilir. Http ile apiler kendi endpointlerine erişebilir. Eğer bu yöntem kullanılırsa her servisin bir web sunucuya ihtiyacı ol

Opencart 2.3+ Sipariş Geçmişi API hatası.

Eğer opencart'ta siparişleri düzenlerken "Uyarı : API erişim iznine sahip değilsiniz!" şeklinde bir uyarı alıyorsanız internette pek elle tutulur bilgi bulamayabilirsiniz. Bu hatanın asıl sebebi opencart'ın siparişe geçmiş ekleme işini site üzerinde bile API arayüzünü kullanmaya kalkması. Anlamayan arkadaşlar için kulağını ters elinle tutmak gibi bir şey. Halbuki kodların içerisinde eski usul düzenlenebileceği kodlar duruyor. Kendilerine iş aradıkları için olsa gerek. Geçiçi çözüm istiyorsanız sürekli "Ayarlar > Kullanıcılar > API" den Default hesabına ikinci sekmede "Ip Adresleri" içeriğine değişen IP adresini sürekli girmek gerekiyor. En kolay çözüm. https://www.opencart.com/index.php?route=marketplace/extension/info&extension_id=28323 yukarıdaki linkte bulunan extension'u siteye kurduğunuzda siz ip adresiniz değiştikçe kendisi otomatik eklenecek. Nasıl kurulacağını bilmiyorsanız. Araştırmaya devam. ...