Ana içeriğe atla

Web Yazılım nedir?

Web yazılımdan önce internet nedir? İnternet aslında bir ağdır. Yani bilgisayarları birbirine bağlayan ağlardır. Her bir bilgisayarın kendine ait bir numarası vardır. Bu numaraya ip diyoruz.

İnternet ve ip tek başına bir şeyi ifade etmiyor. Birde servisler olması lazım. Web bir servistir internet ağları üzerinden işleyen. Ne iş yapar web, metin aktarmaya yarar. Bir web metnini yani HTML'yi aktarmak için web tarayıcısına ihtiyacınız vardır. Web tarayıcılarıda en meşhuru microsoft'un lanet internet explorer'i sonra özgür yazılım olan firefox. Ama benim gibi çoğunluk google'un chrome tarayıcısını kullanıyor.

Eeee tarayıcımız da oldu şimdi.

Şimdi eğer bir bilgisayarın ip adresini biliyorsak ve bu bilgisayar internete bağlı web servisi kurulu ise tarayıcımıza bu ip adresini yazdığımız zaman o servisten metinler sizin tarayıcınıza akmaya başlayacaktır. Bu gibi bilgisayarlara genelde sunucu diyoruz.

Birde Domain Name Server yani DNS servisi var. Bu da ip adreslerinin pek akılda kalıcı olmaması sebebiyle bazı metinlerin örneğin "google.com" gibi ip adresine işaret etmesi şeklinde çalışıyor.

Yani tarayıcıya google.com yazdığınızda aslında arkada google'a ait ip adresine bağlanıp web metinlerini çekmeye başlıyorsunuz.

Bu web metinleride yani HTML'ler de başlangıçta çok anlamlı olmayan metinler. Onlarıda tarayıcılar yorumlayıp bize yakışıklı sayfalar oluşturuyor. O metinlerin içinde sadece sitede yazan yazılar değil aynı zamanda neyin nerede ve nasıl görüneceği bilgisi de var.

Web'i de anladığımızı var sayıyorum. Bir daha ki yazıda web yazılım konusuna değineyim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Opencart 2.3+ Sipariş Geçmişi API hatası.

Eğer opencart'ta siparişleri düzenlerken "Uyarı : API erişim iznine sahip değilsiniz!" şeklinde bir uyarı alıyorsanız internette pek elle tutulur bilgi bulamayabilirsiniz. Bu hatanın asıl sebebi opencart'ın siparişe geçmiş ekleme işini site üzerinde bile API arayüzünü kullanmaya kalkması. Anlamayan arkadaşlar için kulağını ters elinle tutmak gibi bir şey. Halbuki kodların içerisinde eski usul düzenlenebileceği kodlar duruyor. Kendilerine iş aradıkları için olsa gerek. Geçiçi çözüm istiyorsanız sürekli "Ayarlar > Kullanıcılar > API" den Default hesabına ikinci sekmede "Ip Adresleri" içeriğine değişen IP adresini sürekli girmek gerekiyor. En kolay çözüm. https://www.opencart.com/index.php?route=marketplace/extension/info&extension_id=28323 yukarıdaki linkte bulunan extension'u siteye kurduğunuzda siz ip adresiniz değiştikçe kendisi otomatik eklenecek. Nasıl kurulacağını bilmiyorsanız. Araştırmaya devam. ...

Linux Mint'de Synergy altenatifi mouse ve klavye paylaşımı

Synergy kullanışlı bir yazılım fakat kapalı kaynak ve sahipli yazılım.  Alternatifini arıyordum. Synergy'e göre zahmetli ama o kadarda zor değil.  x2vnc* yazılımın adı. Klavye ve mouse paylaşacak bilgisayarda kurulu olacak. x11vnc bağlanılacak bilgisayarda kurulu olacak. x11vnc aslında bir vnc server tonla alternatifi var. Linux Mint'in üzerinde "Masaüstü Paylaşımı" yada "Desktop Sharing" adında VNC server kurulu geliyor fakat protokol uyumsuzlukları yüzünden sadece x11vnc ile çalıştırabildim. VNC bir uzaktan bağlantı protokolü fakat çok ayrıntı bilmiyorum. Buradaki keywordler ile çözebilirsiniz büyük ihtimalle ayrıntılı nasıl yapılır yazamayacağım. Birazda kendime hatırlatma olarak yazıyorum bunları. * http://fredrik.hubbe.net/x2vnc.html

Etkinlik: PHP ve Mikroservisler

Etkinlik: PHP ve Mikroservisler Dün (15 Şubat 2020) İstanbul PHP User Group’un düzenlediği “PHP ve Mikroservisler” isminde bir etkinliğe katıldım. 3 oturum yapıldı. İlk oturumda ICS Defence’da takım lideri olan Erhan Yakut “PHP ve NATS ile Mikroservis Mesajlaşma” isminde bir sunum yaptı. Mikroservis mimarisi yeni yazılım geliştirme trendlerinden. Özetle, bir uygulamanın her bir modülünün tek başına çalışan bir uygulama olması. Tek başına çalışan servislerin apiler aracılığıyla birbirleri ile konuşarak verileri bir araya getirip istemciye sunulması. Avantajlarından şöyle bahsedebilirim. Her bir servis tek başına çalıştığı için herhangi bir dilde yazılabilir. Büyük bir projede kalabalık ekipler servisleri paylaşarak geliştirip ve bakımlarını yapabilir. Mikroservis mimarisinde servislerin birbirleri arasında haberleşmesinde birden fazla yöntem kullanılabilir. Http ile apiler kendi endpointlerine erişebilir. Eğer bu yöntem kullanılırsa her servisin bir web sunucuya ihtiyacı ol